Adwent uRodziny Jezusa 2018

 

Serdecznie zapraszamy Was na adwentową przygodę! 

W tym roku również możecie podążać z nami - przez księgi biblijne - poznając wspaniałych bohaterów, którzy będą nas przybliżać do narodzin Jezusa. 

 

Pragniemy oczekiwać razem z dziećmi na narodziny naszego Pana. Nie na "Mikołaja".

Pragniemy spędzać ten grudniowy czas razem, twórczo, rodzinnie.

Pragniemy tęsknić za Nim!

 

Już niebawem pełny spis dostępnych materiałów na każdy dzień.

A już dziś możesz zamówić naklejki + teczkę lub ornamenty do druku, które pomogą Wam stworzyć piękne drzewko Jessego!

 

Adwent 2018

 

(1) 2.12.2018 (niedziela)

Stworzenie świata

materiał pomocniczy

 

(2) 3.12.2018 (poniedziałek)

Stworzenie człowieka

materiał pomocniczy 

 

(3) 4.12.2018 (wtorek)

Grzech

materiał pomocniczy

 

(4) 5.12.2018 (środa)

Arka Noego 

materiał pomocniczy

 

(5) 6.12.2018 (czwartek)

Obietnica dana Abrahamowi

materiał pomocniczy 

 

(6) 7.12.2018 (piątek)

Sen Jakuba

materiał pomocniczy 

 

(7) 8.12.2018 (sobota)

Józef

materiał pomocniczy

 

(8) 9.12.2018 (niedziela)

Mojżesz - narodziny

materiał pomocniczy

 

(9) 10.12.2018 (poniedziałek) 

Mojżesz - krzew gorejący

materiał pomocniczy 

 

(10) 11.12.2018 (wtorek)

Mojżesz - przejście przez morze

materiał pomocniczy 

 

(11) 12.12.2018 (środa)

Mojżesz - 10 przykazań

materiał pomocniczy 

 

(12) 13.12.2018 (czwartek)

Rut 

materiał pomocniczy 

 

(13) 14.12.2018 (piątek)

Dawid

materiał pomocniczy

 

(14) 15.12.2018 (sobota)

Estera

materiał pomocniczy

 

(15) 16.12.2018 (niedziela)

Zapowiedź czasów mesjańskich - Izajasz

materiał pomocniczy

 

(16) 17.12.2018 (poniedziałek)

Daniel

materiał pomocniczy 

 

(17) 18.12.2018 (wtorek)

Jonasz

materiał pomocniczy

 

(18) 19.12.2018 (środa)

Habakuk

materiał pomocniczy

 

(19) 20.12.2018 (czwartek)

Maryja

materiał pomocniczy

 

(20) 21.12.2018 (piątek)

Józef

materiał pomocniczy

 

(21) 22.12.2018 (sobota)

Zwiastowanie

materiał pomocniczy

 

(22) 23.12.2018 (niedziela)

 

Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję:

materiał pomocniczy

 

(23) 24.12.2018 (poniedziałek)

Narodzenie Pana Jezusa

materiał pomocniczy 

 

Akcenty karmelitańskie u rodziny Jezusa

Staramy się wykorzystywać do formowania naszych serc - małych i dużych - liturgiczne wspomnienia świętych (zwłaszcza tych, którzy są naszymi patronami lub są nam w jakiś sposób po prostu bliscy...) a także inne ważne dla nas dni czy uroczystości. Niedawno mieliśmy więc spotkanie ze św. Ireneuszem (patronem pierworodnego), czym dzieliłam się na profilach, np. tutaj. Były rozmowy, kolorowanki i modlitwa. Korzystając z obecnych fascynacji atlasami świata, oznaczyliśmy też Lyon na mapie.  

A teraz wyczekujemy na kolejny ważny dzień, czyli wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Ważny - po pierwsze dla mnie czy nawet przede wszystkim dla mnie. Noszę szkaplerz i jestem miłośniczką (jakkolwiek może to brzmieć) duchowości karmelitańskiej. Tym bardziej teraz - po moich wakacyjnych rekolekcjach w ciszy - czuję ogromne pragnienie dzielenia się z dziećmi skarbami Karmelu. Ufam, że uda mi się tę miłość przekazać dzieciom (i mężowi! ;-) ) A przynajmniej dam im taką szansę. I temu służy pięknie ten lipcowy czas. Szkaplerz jako sam znak - przedmiot - jest też bardzo ciekawy dla dzieci - mogą go dotknąć, zobaczyć (także same stworzyć np. z papieru, by zrozumieć jego budowę ;-) - a przy tym odebrać ważną lekcję o Bożej miłości.

W związku z tym, że w tym roku 16.07 będziemy w rozjazdach, to naszą katechezę będziemy odbywać trochę wcześniej - stąd i przygotowania już teraz. Przygotowałam z myślą o swoich dzieciach prostą kolorowankę. Jeśli mielibyście ochotę skorzystać, to dzielę się nią :-) Oczywiście starsze dzieci można także zachęcić, by same narysowały Matkę Bożą z Góry Karmel czy sam szkaplerz. (Do pobrania: Kolorowanka MB Szkaplerzna )

Dzieci otrzymały także prezent - czyli memory karmelitańskie Święci do pary, w które sama z wielką radością gram z nimi - poznając także tych mniej znanych mi jeszcze świętych. Oczywiście chłopakom do gustu szczególnie przypadli św. Rafał od św. Józefa (tzw. nasz "kolejarz") i bł. Alfons Mazurek z pszczołami. Jestem pod wrażeniem wykonania tej "gry"! Ilustracje są pięknie przygotowane, uchwycone zostały te ciekawe dla dzieci (i dorosłych!) elementy życia bohaterów i gra nie tylko ćwiczy pamięć (jak każde memory). Pomaga też poznawać nowych świętych i błogosławionych przyjaciół. Do gry dołączona jest kartka z krótkimi opisami postaci - wraz z pięknym wezwaniem do modlitwy w jakiejś intencji. Polecam, jeśli byście czegoś takiego szukali dla swoich dzieci.

 

***

A czy Wy macie jakieś szczególnie ważne dla Was wspomnienia liturgiczne?

Jeśli macie ochotę się podzielić, to zapraszam na fan page uRodziny Jezusa :-) 

Jak włączyć się w adwentowy projekt uRodziny Jezusa?

Przedstawiam kilka wskazówek związanych z programem uRodziny Jezusa - trochę jak instrukcja, trochę jak powitanie, trochę jak lista porad, wskazówek i inspiracji!

W naszym projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów. Wszystko, czym będziemy się dzielić, wszystko to, co udało się stworzyć (jak materiały) są formą inspiracji i pomocy, z której można skorzystać. Pamiętam, jak rok temu zapragnęłam podążać z dziećmi przez biblijną historię. Wiedziałam w zarysie jak to ma wyglądać, jak jest cel... A jednak nie raz zdarzyło się, że naprawdę nie wiedziałam, co w danym dniu mogę z nimi zrobić. Nie zawsze ja sama byłam przygotowana na ten dzień. Czasami znalezienie wskazówek zajmowało za dużo czasu, czasami nie miałam już siły szukać. A czasem powstawały naprawdę fajne spontaniczne zabawy.

Stąd strona uRodziny Jezusa oraz profile na facebooku i instagramie będą miejscami propozycji, spośród których, mam nadzieję, uda Wam się znaleźć coś dla siebie! Jestem także bardzo ciekawa Waszych pomysłów - a jestem pewna, że takich nie zabraknie!