Jak włączyć się w adwentowy projekt uRodziny Jezusa?

Przedstawiam kilka wskazówek związanych z programem uRodziny Jezusa - trochę jak instrukcja, trochę jak powitanie, trochę jak lista porad, wskazówek i inspiracji!

W naszym projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów. Wszystko, czym będziemy się dzielić, wszystko to, co udało się stworzyć (jak materiały) są formą inspiracji i pomocy, z której można skorzystać. Pamiętam, jak rok temu zapragnęłam podążać z dziećmi przez biblijną historię. Wiedziałam w zarysie jak to ma wyglądać, jak jest cel... A jednak nie raz zdarzyło się, że naprawdę nie wiedziałam, co w danym dniu mogę z nimi zrobić. Nie zawsze ja sama byłam przygotowana na ten dzień. Czasami znalezienie wskazówek zajmowało za dużo czasu, czasami nie miałam już siły szukać. A czasem powstawały naprawdę fajne spontaniczne zabawy.

Stąd strona uRodziny Jezusa oraz profile na facebooku i instagramie będą miejscami propozycji, spośród których, mam nadzieję, uda Wam się znaleźć coś dla siebie! Jestem także bardzo ciekawa Waszych pomysłów - a jestem pewna, że takich nie zabraknie!

1. Przygotuj drzewo Jessego [+ ewentualnie kalendarz adwentowy]

Jeśli chcesz naprawdę przeżywać z nami adwent według tradycji drzewa Jessego, to jakieś drzewo Jessego musi się pojawić ;-) Jestem zwolenniczką prostych rozwiązań oraz wykorzystywania tego, co mamy. Chciałabym też podpowiedzieć, że stworzenie tego „drzewa” naprawdę nie musi być trudne, czasochłonne czy kosztowne. Co więcej - ono może być świetną zabawą i początkiem tej adwentowe przygody! Zobacz, jak można je stworzyć :-)

Tworzenie kalendarza z naklejkami/obrazkami (tzn. takiej konstrukcji, która pozwala schować te karteczki na każdy dzień - np. w kopertach czy torebkach) nie jest konieczne. Można bowiem znaleźć inne rozwiązania, np. umieszczanie naklejki każdego dnia w tym samym miejscu (obok łóżka dziecka, na stole itd.). Jednak, jeśli mamy chwilę czasu, warto to zrobić! Szczególnie małe dzieci będą naocznie mogły doświadczać, jak zbliżamy się do końca naszego oczekiwania, gdy kolejne koperty będą znikać. Co więcej, w takich kopertach mogą znaleźć się też drobne niespodzianki - prezenty, czekoladki, obrazki, zadania, itp.

Warto pamiętać, że nie sam kalendarz i nie samo drzewo Jessego jest ważne. One nie muszą być dziełami sztuki, nie potrzeba dopracowania w każdym szczególe ;-) A może damy tu także trochę pola do popisu dzieciom? 

2. Przygotuj naklejki/obrazki/zawieszki

Technika tworzenia drzewa Jessego zakłada śledzenie postaci i wydarzeń, które prowadzą nas od stworzenia świata po narodzenie Jezusa. Chociaż historia ta jest niezmienna, pojawiają się różne wersje drzewa ze względu na wybór postaci i wydarzeń - związany chociażby z różną ilością dni w adwencie w zależności od roku. Stąd wybór danych fragmentów na tegoroczny adwent w projekcie uRodziny Jezusa nie jest jedynym możliwym, co warto mieć na uwadze. Był on tworzony z taką myślą, by możliwie najlepiej i odpowiadał na wrażliwość i ciekawość małych dzieci (co nie oznacza, że wybrane historie są tylko dla małych dzieci stosowane ;-) . W zależności od potrzeb, można poruszać i inne historie czy je modyfikować. Można także pewne pominąć  lub połączyć w jednym dniu. Realizowany przez nas program będzie podążał za przyjętym opracowaniem, ale zachęcam do elastyczności i uwzględnienia własnych potrzeb.  

Nasze naklejki można nabyć tutaj. Ornamenty w wersji do druku są dostępne tutaj.

3. Przygotuj notes i teczkę

Dzięki stworzeniu osobnego notesu, możliwe będzie tworzenie wspaniałej kroniki z Waszej adwentowej przygody! Jeśli masz zestaw uRodziny Jezusa, notes i teczkę już masz.

4. Jak materiały znajdziesz na naszej stronie? 

W artykułach będą ukazywać się na każdy dzień inspiracje - pomysły na zadanie dla dzieci, propozycje do rozmowy, a także - w wybrane dni - z dodatkowe materiały do pobrania. W danym dniu będą umieszczane na facebooku i istagramie inspiracje na dany dzień oraz trochę migawek z naszego przeżywania adwentu.

Na kanale youtube KiM będziemy także umieszczać na każdy dzień krótkie filmy z komentarzem - szczególnie dla rodziców ;-)

5. Zachęcamy do dzielenia się Waszym rodzinnym przeżywaniem adwentu i pomysłami!