[3 XII] Dzień 1: stworzenie świata

Fragment: Rdz 1, 1-25

Stworzenie świata to temat, który wspaniale pobudza dziecięcą wyobraźnię. Jest to prosta i piękna w swoim przesłaniu odpowiedź na ich liczne pytania o przyczynę wielu zjawisk w świecie i istnienie samego świata. Odpowiedzią na to wszystko jest Bóg i Jego miłość. Ten dzień rozpoczynający adwentową drogę aż do narodzin Jezusa, jest niezwykle ważny. To jest początek tej historii, która będzie nas prowadzić do Betlejem. To jest wstęp do kolejnych wydarzeń. Jednocześnie główna myśl na ten dzień jest prosta i dziecko z naturalną dla siebie prostotą jest w stanie ją przyjąć: Bóg stworzył świat.

Świat, który Bóg stworzył, jest piękny i dobry (sam Bóg to powtarza!)

Bóg kocha świat, który stworzył.

Bóg to artysta!

 

Aktywizujące zadanie:

(1) Świat z... masy solnej

Ulepcie świat... z masy solnej. Do przygotowania masy potrzebujecie mąkę i sól w proporcji 1:1 (np. po szklance) oraz 0,5 wody. 

Gdy uformujecie swój kształt, możecie przyspieszyć wysychanie, przez wstawienie pracy do piekarnika - na pół godz. na ok. 100 stopni. (W zależności od wielkości i piekarnika może być potrzeba dłużej). Gdy forma będzie gotowa, możecie pomalować ją farbami.

To zadanie jest szczególne dobre dla maluchów, nie wymaga wielkiej precyzji w malowaniu czy lepieniu, a daje piękne doświadczenie. 

 

 

(2) Boże stworzenie krok po kroku

A może by tak... prześledzić z dziećmi dzień po dniu Boże stwarzanie świata?... Możemy stworzyć 7-stronicową książeczkę. Możemy wykonać po prostu 7 prac plastycznych - prostych (bo i proste jest plastyczne przedstawienie światła i ciemności, prawda? ;-) ), kolorowych, wykorzystujących dziecięce pomysły i materiały, jakimi dysponujemy. 

W zarysie tematy:

1 - światło i ciemność

2 - niebo

3 - roślinność

4 - gwiazdy, Księżyc, Słońce

5 - pływające i latające zwierzęta

6 - zwierzęta lądowe i człowiek

 

Efekt naszej pracy tutaj: książeczka 

 

Przykładowe pytania do rozmów z dziećmi:

1. Słowo Boga ma moc. Pamiętasz jaką? A jaką moc mają twoje słowa?

2. Co najbardziej podoba Ci się w tym, co Pan Bóg stworzył? (można dookreślić: jakie są twoje ulubione zwierzęta, kwiaty itp.)

3. Bóg odpoczął siódmego dnia. A jak my odpoczywamy? Jak spędzamy niedzielę?