[6 XII] Dzień 4: Arka Noego

Fragment: Rdz 6, 5 - 8

 

Historia o Arce Noego to zwykle bardzo lubiana przez dzieci opowieść. Pojawiają się w niej zwierzęta - i to wszystkie!, akcja jest dość ciekawa, a zakończenie - z tęcza w tle - przepiękne. Młodsze dzieci z radością wysłuchają o budowie statku, deszczu i przygodzie "na wodzie". Dzieci mogą odkryć tutaj także ważne przesłanie o tym, jak ważne jest zaufanie Bogu i posłuszeństwo Jego wezwaniom. Bóg jest tym, który pamięta o swoich przyjaciołach. Bóg jest tym, który ma ogromną moc, a jednocześnie chce być blisko człowieka.

 

 

 

Zadanie aktywizujące

(1) Statek i zwierzęta (nasze odtworzenie tej historii)

Jeśli mamy w domu figurki zwierząt czy pluszaki, możemy wykorzystując je, sami odtworzyć historię potopu. Nie macie statku? Nic nie szkodzi, wystarczy odrobina wyobraźni! (To także może być zadanie dla dzieci!) Może czapka, katon albo pojemnik po jajkach? Pamiętajmy o tęczy! :-)

Możemy także do naszej zabawy wykorzystać ciasteczka w formie zwierząt (my zrobiliśmy właśnie tak w ubiegłym roku).

 

(2) Praca plastyczna

Historia Arki Noego jest bardzo wdzięcznym tematem do pracy plastycznej! Możemy narysować statek i zwierzęta, używając różnych technik. Może w starych gazetach czy kolorowankach dzieci znajdziemy ilustracje zwierząt? Załączamy pomocniczy szablon. Pamiętajmy tylko, że zwierzęta były w parach (różnej płci!) Dzieci mogą także połączyć zwierzęta w pary.

 

(3) Zabawy edukacyjne

Załączamy przykład zabawy edukacyjnej dla nieco starszych dzieci (lub całych rodzin). Szukamy zwierząt zaczynających się na poszczególne litery - następnie możemy je także zilustrować. 

 

POBIERZ: ARKA-ZABAWA EDUKACYJNA i SZABLON ZWIERZĘTA

 

Pytania pomocnicze do rozmów z dziećmi

(1) Noe bardzo ufał Bogu - przez wiele dni budował arkę, a potem długo czekał aż statek osiądzie na lądzie. Czy myślisz, że łatwo było mu ufać? Co mu pomagało?

(2) Bóg chroni swoich przyjaciół. Czy ja jestem przyjacielem Boga?

(3) Jak myślisz, jakie przygody mogły mieć zwierzęta na arce?