[7 XII] Dzień 5: Abraham

Fragment: Rdz 12, 1-8; 15, 5-6

Abraham - od niego zaczyna się coś nowego, bardzo ważnego. Stoi na początku niezwykłej historii, w którą wkracza Bóg. Bóg woła go, aby wyszedł ze swojej ziemi i poszedł w nieznane. Aby podjął się wielkiej przygody. I daje mu obietnicę - taką, która mocno trafia do jego serca - zostaniesz ojcem. I to niezwykłym ojcem! Historia Abrahama, opisana w Księdze Rodzaju, zawiera sporo wątków, ukazując nam tego ojca wiary - jako człowieka, który robi coś niezwykłego, opuszczając miejsce, które dobrze zna, a jednocześnie jako człowieka, który przeżywa też różne emocje, a nawet - podejmuje złe decyzje. Możemy dziś ukazać go dzieciom jako wzór zawierzenia Bogu.

 

Zadania aktywizujące: 

(1) Gwiazdy - zadanie plastyczne 

Przy postaci Abrahama gwiazdy są wymownym motywem. Możemy stworzyć ilustrację rozgwieżdżonego nieba, korzystając z różnych technik: rysując kredkami, wycinając je z papieru czy malując farbami. Ogranicza Was tylko wyobraźnia! 

 

 

 

(2) Zabawy

Abraham wybrał się w wędrówkę. Może wybierzecie się w taką podróż i Wy? Możecie rozbić w domu namiot - małe dzieci będą zachwycone!

(3) Pierniczki w kształcie gwiazd

Może właśnie dziś upieczecie pierniczki? Mamy dla Was specjalny przepis przygotowany przez Klaudię (autorkę bloga kucharenka.pl), która - jako mama - zwróciła uwagę też na pomocników!

 

PRZEPIS NA PIERNICZKI

Składniki (na 2 duże blachy):

- 300g mąki pszennej

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 2 łyżeczki przyprawy do piernika

- 1 łyżeczka cynamonu

- 1 łyżeczka kakao

- 200g masła

- 90g brązowego cukru

- 1 łyżeczka miodu

- 1 jajko

- szczypta soli

- opcjonalnie: 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru, 1 łyżeczka kawy zbożowejPrzygotowanie

1. Piekarnik nagrzać do 170’C z termoobiegiem (lub 190'C jeśli nie macie termoobiegu).

2. Masło utrzeć z cukrem i solą na puszystą masę. Dodać jajko i miód i ucierać jeszcze przez 2 minuty.

3. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia oraz przyprawami i zagnieść gładkie, jednolite ciasto.

4. Rozwałkować na blacie posypanym mąką na ciasto o grubości ok. 0,5cm* i wyciąć dowolne kształty ulubionymi foremkami. Ciastka przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec ok. 15 minut, ostudzić.

*Grubość pierniczków zależy od Waszych preferencji, możecie zrobić bardzo cienkie lub grubsze. Warto schłodzić wcześniej ciasto, żeby łatwiej się wałkowało, a wałek owinąć folią spożywczą. Jeśli chcecie powiesić pierniczki na choince, to dziurki na nitkę zróbcie przed pieczeniem.Co może robić dziecko?

Starsze to właściwie wszystko - poradzi sobie praktycznie z całym przepisem do momentu wyłożenia ciastek na blachę. Wstawianie i wyjmowanie blach z piekarnika warto zostawić dla rodzica.

Jeśli chodzi o młodsze dziecko, to nawet takie, które ma już powyżej roku jest w stanie wziąć udział w piernikowej zabawie - przesiewać mąkę przez sitko, mieszać ją z przyprawami, wrzucać pokrojone masło do miski, wsypywać odmierzony cukier czy sól. No i oczywiście wycinać pierniki 🙂

 

 

Pytania do rozmów z dziećmi

(1) Pan Bóg miał niezwykły pomysł na życie Abrahama. Jak myślisz, jaki był Abraham? Co czuł? Czy łatwo było mu wyruszyć w podróż? 

(2) Bóg daje Abrahamowi obietnicę, która jest spełnieniem jego marzeń. A jakie są twoje największe marzenia?

(3) Abraham bardzo długo czekał na wypełnienie obietnicy. A czy ty potrafisz czekać na coś, czego bardzo pragniesz? Co pomaga co czekać?