[9 XII] Dzień 7: Józef

Fragment: Rdz 37, 3-4. 12-24; 45, 3-13

Symbolem, który towarzyszy nam tego dnia i przypomina o Józefie jest jego kolorowa szata. Ta szata, którą otrzymał od ojca na znak jego szczególnych względów wobec syna. Ta szata, która była także dla pozostałych braci powodem do zazdrości i niechęci wobec brata, która doprowadziła do bardzo dramatycznego wydarzenia - sprzedania brata. Historia Józefa, syna Jakuba, jest dość długa i bardzo ciekawa. Bo na tym się nie kończy! Jakub w Egipcie zostaje zarządcą i właśnie tam, po kilku latach, spotka swoich braci, którym z serca przebaczy... Dzisiejsza historia to piękny przykład Bożej Opatrzności, sprawiedliwości a także lekcja relacji międzyludzkich!

 

Zadania aktywizujące:

(1) Szata Józefa

Stworzenie kolorowej szaty Józefa może być bardzo twórczym i prostym zadaniem. Wystarczą kolorowe kawałki papieru lub materiałów. Pomocą lub alternatywą może być także kolorowanka. Szata Józefa powinna być oczywiście przepiękna! 

POBIERZ KOLOROWANKĘ

 

(2) Odtworzenie historii Józefa 

Ciekawym może być także odtworzenie historii Józefa - zwłaszcza, że jest długa i zrozumienie jej może być nieco trudniejsze. Do tego przyda się kilka elementów, jak: postaci (bracia Józefa, Jakub, faraon), studnia, kolorowa szata, zboże (coś w kuchni na pewno znajdziemy ;-) ) Pomocny skrót opowieść możemy znaleźć TUTAJ

Pytania do rozmów z dziećmi:

(1) Józef był obdarzony wielkimi talentami, potrafił tłumaczyć sny. A jakimi talentami zostałeś obdarzony? Czy umiesz z nich korzystać?

(2) Józef wybaczył swoim braciom krzywdę, jaką mu wyrządzili. Czy ty też umiesz wybaczać?

(3) Z tych trudnych doświadczeń Józefa Bóg wyprowadził wielkie dobro. Czy wiesz, że czasem te trudne doświadczenia są tak ważne?