[15 XII] Dzień 13: Rut

Fragment: Księga Rut

Księga Rut ukazuje nam historię kobiety, której imię odnajdujemy w rodowodzie samego Pana naszego Jezusa. Jak to się stało, że kobieta pochodząca nie z narodu wybranego, ale z krainy Moabu, kobieta, która w pewnej chwili - wydaje się - że straciła wszystko - została obdarzona tak wielkim zaszczytem i zapisała się tak mocno w pamięć ludzi oraz samego Boga? Historia Rut przypomina nam o sile przyjaźni, o pięknie wierności i bezinteresowności. Ukazuje także i to, jak Bóg z cierpienia wyprowadza prawdziwe szczęście i jak niezwykłe są Jego drogi.

 

Zadanie aktywizujące dla dzieci: 

(1) Praca plastyczna

Elementem, który kojarzy się z historią Rut, jest niewątpliwie zboże. Może nam dziś towarzyszyć w naszej zabawie czy pracy plastycznej.

Do pobrania także specjalna KOLOROWANKA przygotowana przez Ulę Marzec.

 

(2) Zabawa w zbieranie ziarenek zboża:

Wycinamy ziarenka zboża, np. 10-20 sztuk. Przygotowujemy kartkę z kłosem, który ma dokładnie tyle wolnych miejsc na ziarenka. Dziecko zamyka oczy, a rodzic chowa (mniej lub bardziej w zależności od możliwości dziecka) ziarenka. Zadaniem dziecka jest odnaleźć je i nakleić na kolorowankę. Zabawę można również zorganizować w formie konkurencji lub w formie ciepło zimno.

 

 

 

Pytanie pomocnicze do rozmów z dzieckiem:

(1) Bóg nie opuszcza Rut i Noemi w ich nieszczęściu, a jednak muszą one i same podjąć duży trud. W jaki sposób ty podejmujesz trud, by robić coś dobrego?

(2) Rut słyszy, że jest dzielną niewiastą i wszyscy w mieście bardzo podziwiają jej odwagę i poświęcenie. A za co ty podziwiasz tę bohaterkę? Kto dla ciebie jest taką dzielną niewiastą lub dzielnym mężczyzną? 

(3) Rut i Noemi różnią się bardzo, a jednak są przyjaciółkami, które są ze sobą na dobre i na złe. A kto jest twoim przyjacielem? Czy możesz na nim/na niej polegać?