[21 XII] Dzień 19: Józef

W dzisiejszym dniu możemy skorzystać z fragmentów Ewangelii, które ukazują Józefa: Mt 1, 18-24

 

 

Św. Józef to niezwykły mężczyzna, którego rola w historii zbawienia jest ogromna! Choć w Ewangelii nie wypowiada żadnego słowa, wiemy o nim, że jest człowiekiem wiary i dialogu z Bogiem - prowadzącym głębokie życie duchowe. Bóg wie, że Józef jest człowiekiem prawym i silnym, i to właśnie on będzie w stanie podjąć się misji opieki nad Synem Bożym. Jego rola w kształtowaniu syna musiała być ogromna! 

 

Zadania aktywizujące:

Za przygotowanie dzisiejszych inspiracji dziękujemy bardzo Karolinie, która wraz z mężem, tworzy cudowne rzeczy z drewna! I także ze swoimi dziećmi tworzą drzewo Jessego! - By Forest 
 
(1) Zabawa z tatą
Józef był ziemskim opiekunem - ojcem Jezusa. Tego dnia warto zadbać o czas taty z dzieckiem! Może będzie to także jakieś zadanie związane z "warsztatem św. Józefa"? ;-) 
 
(2) Narzędzia
Możemy z dziećmi obejrzeć skrzynkę z narzędziami - w zależności od wieku dzieci możemy także narzędzia stworzyć - z papieru czy innych tworzyw. 
 
(3) Praca z drewnem
 
W tym zadaniu możemy obrać konkretny cel - stworzenie np. szopki lub tylko żłóbka. Możemy także po prostu pobawić się drewnem - wiercąc, wbijając gwoździe. 
Alternatywą dla drewna (którym mogą być deski, zebrane gałązki, drewniane klocki) są patyczki laryngologiczne (można nabyć w aptece - 100 szt. za ok. 5 zł), do których nie potrzebujemy narzędzi a jedynie kleju (wikol). 
 
Szopkę można stworzyć z patyczków (sklejając i malując) lub np, samych desek. Szopka może być prezentem dla naszych bliskich lub piękną ozdobą drzwi zamiast wieńca. 
  
 

foto: By Forest

By Forest

By Forest

 

By Forest